Nürnberg Eğitim Ataşeliği

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS)

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS)

13-12-2018  

 

 

 

 

TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI (TYS)

   26 Ocak 2019 tarihinde yurt dışında (Almanya Köln ve Berlin Şehirleri´nde) Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri´nde ve  Ankara´da Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) yapılacaktır.

   Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS), Türkçe´yi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere, "Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni"nde belirlenen yeterlilik tanımları doğrultusunda  Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2013 yılından bu yana uluslararası ölçekte yılda üç defa Türkiye´de ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanan bir dil yeterlilik sınavıdır.

    TYS, yabancı öğrencilerin Türkiye´ye ilgisini artırmakla birlikte söz konusu öğrencilerin iş ve eğitim başvurularının kabulünü kolaylaştırması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

   Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavı olan TYS ile yurt dışında Türkçe öğreten farklı kurumlardaki öğretimin de standartlaştırılması amaçlanmaktadır.

   Adaylara başarılı olmaları durumunda Türkçe Yeterlilik Belgesi verilecektir.


   Başvuru Tarihleri: 3-28 Aralık 2018

   Sınav Tarihi: 26 Ocak 2019

   TYS´ye: https://sinav.yee.org.tr adresinden başvurabilirsiniz.

   Detaylı bilgi için: https://tys.yee.org.tr/

 

 

Regensburgerstr. 69, 90478 Nürnberg, Deutschland - 49 911 9467636

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.